Три дни играли, кодили и се веселили
Започна Sofia Game Jam - може би най-значимото събитие в сферата на разработка на игри у нас. Най-вероятно вече сте чули за него, но нека в следващите няколко реда да ви разкажа защо трябва да го посетите, ако искате да работите във вълнуващата и динамична среда на гейм дев. Или ако ви е поне мааалко любопитно как се правят игри.
Думата идва от хак (като изследователно програмиране, не експлоатация на сигурността) и маратон. Събитието е обвързано с разработката на софтуер на определена тематика за определено време.
Интересен факт: Смята се, че първият хакатон е от 4 юни 1999. Тогава 10 разработчика са се събрали в Калгари да разработят софтуер за криптография. Целта им е била да избегнат легални проблеми заради регулацията за износ на този тип софтуер от САЩ.
Sofia Game Jam е част от глобалната инициатива Global Game Jam - най-голямото game jam събитие, което се провежда в над 800 локации по цял свят. Хакатон, фокусиран над разработката на игри, в който целият свят се свързва и споделя своя опит, креативност и любов към игрите. Всяка година в последния уикенд на януари локални организатори от целия свят събират на едно място професионалисти и ентусиасти, за да създадат заедно игри за 48 часа, като всяка година има определена тема.
- Веселин Ханджиев, Black Sea Games
Доста често игрите, създадени по време на game jam, се доразвиват и излизат на пазара. Ярък пример от миналата година е Celeste.
Играта е създадена от двамата канадци Мат Торсън и Ноел Бери като прототип по време на Game Jam, а в последствие стана една от най-добре оценените и приети игри за 2018 година.
Нека да започна с това, че отдавна няма билети за събитието поради огромния интерес. Но пък за сметка на това организаторите от Sofia Game Jam тази година правят нещо много повече от хакатон - Sofia Game Jam се превърна в събирателна точка на българската гейм дев индустрия за цяла седмица. Нещо, което не се бе случвало от много отдавна.
- Гергана Грънчарова, CEO @ Incineration Productions JSC
Да, точно така - цяла седмица гейминг в центъра на София. Седмица, която започва с Gaming Job Fair в Полския институт. Ще можете да го посетите и да си поговорите с представители на родните гейм студия от 21 до 23 януари от 15:00 до 18:30 часа. Тук е момента да отбележа, че седмицата е абсолютно безплатна - както Job Fair-a, така и вечерните лекции, за които ще ви разкажем по-долу.
- Дияна Станева, Мениджър Човешки ресурси @ Ubisoft Sofia
Първият ден от лекционната програма на Sofia Game Jam Week стартира във Френския институт. Темите на лекциите са обвързани с българската game dev сцена – от независимите, инди компании, до най-големите ААА студия в страната. Gameloft ще открият събитието с лекция за disruptive иновациите в гейминга. Лектори ще има и от Haemimont Games, Ubisoft Sofia, Snapshot Games, Creative Assembly и Incineration Productions, а за финал ще се проведе специален Q&A с легендарния български гейм дизайнер Веселин Ханджиев от Black Sea Games.
- Емилия Ботева, Мениджър комуникации @ Ubisoft Sofia
Програмата започва в 19:00, а можете да се присъедините във фейсбук събитието тук.
Домакин на втория ден е Гьоте Институт, а лекциите ще са на тема изкуството, анимацията и специалните ефекти във видео игрите и киното. Голямата звезда на вечерта ще бъде българинът Ран Манолов, работил за легендарното студио за специални ефекти Industrial Light and Magic. Със сигурност познавате работа му от Jurassic World, Batman v Superman, King Arthur: Legend of the Sword на Гай Ричи, а скоро ще може да я видите отново в предстоящия Hellboy. Сред останалите лектори за вечерта са представители на факирите на специалните ефекти в киното Chaos Group и на български, и европейски гейм компании като Ubisoft и 11 Bit Studios.
Най-голямата изненада, която съвсем ни хвана неподготвени, беше последният гост-лектор, който е бил арт директор и директор-продукция на Disney Pixar - Антон Христов. Завръщайки се в България, неговата енергия се съсредоточава вече в партньорство с IDEA Academy в София.
- Chaos Group Team
Програмата започва в 19:00, а можете да се присъедините във фейсбук събитието тук
Домакини на третата вечер, 23 януари, са Полския институт в София, а темата е “Програмиране и гейм дизайн”. Гости на SGJ ще бъдат разработчици от Полша и България. Ще чуем историята и на един български вундеркинд – Божидар Маринов, който е само тийнейджър когато става един от основните разработчици на гейм енджина Godot.
- Георги Динчев, Creative Assembly Sofia
Програмата започва в 19:00, а можете да се присъедините във фейсбук събитието тук
Като хубав край на седмицата от Sofia Game Jam ви канят на специална вечер в караоке бар Versus. Ще слушаме само музика от видео игри и ще почерпим от опита на иконични гейм композитори от Чехия и България, като Георги Стрезов (Surviving Mars, Victor Vran), Елица Александрова (Assassin’s Creed) и легендарният Борислав Славов, чиято работа познавате от хитове като Crysis, Divinity: Original Sin II и Ryse: Son of Rome. Вечерта ще закрие чешкия композитор Адам Споркa (Kingdom Come: Deliverance) със специални съвети за джамърите как да направят саундтрак за игрите си за 48 часа!
След края на лекциите започва и традиционното Pre-Jam парти, където почерпката е от организаторите.
- Габриел Добрев, CEO @ Haemimont Games
Програмата започва в 19:00, а можете да се присъедините във фейсбук събитието тук
Петък, събота и неделя са запазени за онези щастливци, които успяха да си вземат билети! А останалите от нас трябва да чакаме до неделя, за да видим какви игри са успели да създадат екипите.
- Джулиан Голоп, CEO @ Snapshot Games
Пълната програма за събитието и всякаква допълнителна информация за събитието можете да откриете на техния сайт:
Няма коментари
Напиши коментар